خانه / جاهای دیدنی گرجستان / شهری عجیب در کوهستان های گرجستان
شهری عجیب در کوهستان های گرجستان

شهری عجیب در کوهستان های گرجستان

شهر کوهستانی گرجستان

اگر سبک سفر می کنید و قصد یک سفر اقتصادی و هیجان انگیز را دارید به شما کشور گرجستان را که کشوری نزدیک و بسیار ارزان است را به ما به شما پیشنهاد می کنیم. در منطقه قفقاز اوراسیا در این کشور در دل کوه شهری کنده شده است که باید در طول عمرتان ببینید. یکی از بهترین معماری های صخره ای دنیا در گرجستان قرار دارد. در مطلب جاهای دیدنی گرجستان بیشتر در رابطه با شهری عجیب در کوهستان های گرجستان صحبت می کنیم.

شهری عجیب در کوهستان های گرجستان

گرجستان کشور توریستی است که  بسیاری از مسافران با یک کوله و یک ماشین به این کشور سفر می کنند و شما می توانید با یک رانندگی ۳۰ دقیقه ای از شهر آختالسیخه در جنوب غربی این کشور در امتداد رودخانه مکتواری  به مناطق هیجان انگیزی خواهید رسید که منحصر به فرد بودن گرجستان را به شما نشان می دهد.

این جاده در امتداد یک رودخانه پر آب و خروشان که در دره ای عمیق با صخره های بسیار بلند جریان دارد، کشیده شده است. جلوتر که بروید به دره ای پهن تر خواهید رسید که در جای جای آن می توان قلعه های قدیمی را مشاهده کرد.

برای اینکه این همه مسافت و مسیر را طی می کنید بهتر است بدانید که هدف در انتهای این دره قرار گرفته است. خانه هایی شبیه به لانه زنوبرهای عسل که به طرز شگفت انگیزی در دل کوه ها کنده کاری شده اند و اسم آن واردزیا است. واردزیا شهری صخره ای در کشور گرجستان است که سالانه میلیون ها توریست برای بازدید از آن به این کشور سفر می کنند.

طبق افسانه های قدیمی گفته شده است که این شهر، بقایای یک شهر بزرگ و افسانه ایست که در قرن ۱۲ میلادی در کوه های اروشتی رونق و ثروت بسیاری داشته است. جست و جو هایی که در دهه ۱۹۷۰ در واردزیا و کوه های اطرافش صورت گرفت، نشان داد که منطقه واردازیا و غارهای اطرافش در حدود ۲۰۰۰ سال قبل زندگی در آنجا وجود داشته است.

غارهایی که انسان های اولیه سال ها پیش در آن زندگی کرده اند پایه خانه های بعد های این شهر شد. در همان قرن، قبایل موغول به طرز وحشیانه ای به اروپا هجوم بردند. بسیاری از شهرها و روستاها را به آتش کشیدند و هر کسی را که در این راه مقاومت می کرد، می کشتند. گرجستان یکی از همان کشور هایی بود که مورد هجوم قرار گرفت.

پادشاه گرجستان برای فرار از این حملات به مردانش دستور داد تا یک پناهگاه غیر قابل نفوذ در دل صخره ها در نزدیکی شهر آپسیندزا در قلمرشان بسازند. در حوالی سال ۱۱۸۵ مردم شروع به کندن صخره های سفت و سخت این ناحیه کردند و پس از دو دهه، این شهر صخره ای آماده بهره برداری شد.

این پناهگاه و یا بهتر شهر کوهستانی که در دل کوه کنده شد بیش از ۱۹ طبقه، تونل های بی شمار و حدود ۶۰۰۰ اتاق ساخته شده بود. یکی از این اتاق ها، اتاقی شاهی و با شکوه بود که در مجاورت آن هم یک کلیسای زیبا ساخته شده است.

یکی از عجایب این شهر قدیمی، سیستم آبرسانی بسیار پیچیده ای داشت که آب  آشامیدنی را از چشمه های اطراف، به تمامی اتاق های آن می رساند. در خارج از این شهر نیز مزارع کوچکی وجود داشت که مردم ما یحتاج خود را از آن تامین می کردند.

شهری عجیب در کوهستان های گرجستان

داخل شهر واردزیا

طریق تنها ورودی این شهر کوهستانی رودخانه مکتاری است و خروج از همان صورت می گرفت. این امر امنیت این شهر را دو چندان کرده بود. این شهر هیچ شانسی در مقابله با طبیعت و بلایای طبیعی آن نداشت و در کمتر از یک قرن پس از ساخت این شهر در سال ۱۲۸۳ زلزله ای مهیب اکثر آن را نابود کرد و چیزی از آن شهر باقی گذاشت که امروزه می توانید مشاهده کنید. این شهر و پناهگاه کوهی به اندازه کافی قوی بود تا در برابر مغول ها مقاومت کند، اما هیچ چیز نمی تواند جلوی برخی بالای طبیعی مانند زلزله را بگیرد.

امروزه بقایایی که از این شهر مانده است ۱۲۰ غار است که شامل ۲۵۰ اتاق است و همگی سالم مانده اند. همچنین ۶ کلیسا از جمله کلیسای بزرگ اسقف هم در این مکان واقع شده اند. در این شهر انبارها نوشیدنی وجود داشته که نوز هم دست نخورده اند. توریست ها از تمامی مکان های آن می توانند بازدید کنند.

 

 

مطلب پیشنهادی

مناسب ترین مسیر ها برای طبیعت گردی در گرجستان

مناسب ترین مسیر ها برای طبیعت گردی در گرجستان

کشور گرجستان دارای ۱۱۰۰ کیلومتر از لفافه موج رادیو کوه های قفقاز است. این کوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *