خانه / اطلاعات سفر / تاریخچه گرجستان
تاریخچه گرجستان
تاریخچه گرجستان

تاریخچه گرجستان

از نخستین کشورهایی که در قرن چهارم به مسیحت روی آورد، گرجستان بود.در قرن ۱۱ و ۱۲ و در زمان سلطنت پادشاه دیوید و ملکه تامار بود که این کشور به اوج قدرت اقتصادی و سیاسی خود رسید. اما در آغاز قرن نوزدهم میلادی این کشور ضمیمه امپراطوری بزرگ روسیه گردید.

در ادامه در این بخش از مقالات اطلاعات سفر می خواهیم سری به تاریخچه گرجستان زده و بیشتر با این کشور آشنا شویم.

تاریخچه گرجستان
تاریخچه گرجستان

بعد از سپری شدن یک دوره بسیار کوتاه از استقلال که همراه با انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ بود، گرجستان در سال ۱۹۲۱ توسط ارتش بولشویک مورد حمله قرار گرفت و در سال ۱۹۲۲ به اتحاد جماهیر شوروی پیوست.

در ادوار باستانی، ایبریا(پادشاهان گرجی) در شرق کشور و اگریسی در غرب از اولین کشورهایی بشمار می رفتند که به دین مسیحیت روی آوردند. اما زمان زیادی طول نکشید که پادشاهی ایبریا پایان پذیرفت و بخشی از شاهنشاهی ایران شد. اما اگریسی نیز تبدیل به میدان نبرد ایران و بیزانس شد و گرجستان غربی بین این دو کشور دست به دست می گشت. شرق این کشور بعد از اسلام در ادوار صفویه و افشاریه نیز قسمتی از ایران بود. در دوره صفویه، مادر شمار زیادی از شاهان، از مردم گرجی بودند و به همین دلیل گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری مشغول خدمت رسانی بودند. ولی در دوره زندیه بعلت از بین رفتن مرکزیت سیاسی ایران، هراکلیوس حاکم گرجستان، در ابتدا اعلام استقلال نمود و مدتی بعد خود را زیر پوشش روسیه تزاری قرار داد.

پادشاهی ایبریا
پادشاهی ایبریا

اما آقا محمدخان قاجار بعد از به قدرت رسیدن لشکری به قفقاز کشید و تفلیس را تسخیر نمود. بعد از فتح کردن شهر ۱۵ هزار نفر بیگناه را کشت و خانه‌ها و کلیساها را نیز به کلی از بین برد و همچنین ده ها هزار گرجی را به اسارت گرفت. این واقعه منجر به تنفر شدید مردم گرجستان از ایران شد و بعدها یکی از مهم تین زمینه‌های معنوی جدایی گرجستان از ایران شد. سرانجام در زمان فتحعلی شاه قاجار بود که پس از شکستهای پی در پی سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از روسیه تزاری و به سبب پیمان نامه گلستان، گرجستان بطور رسمی از ایران جدا شده و ضمیمۀ خاک روسیه گردید. بعد از سالها نیز در دسامبر ۱۹۹۱، گرجستان از شوروی استقلال پیدا کرد.

خط گرجی
خط گرجی

بد نیست بدانید که یکی از قدیمی ترین و مهم ترین سیستم‌های نوشتاری جهان، خط گرجی می باشد که بر طبق روایت های تاریخی که در کتاب های باستانی آمده‌است، این خط در زمان استقرار ایبریا در حدود ۴ قرن پیش از میلاد مسیح اختراع شده‌است.

مردم گرجستان بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، غالبا مسیحی هستند و پیرو کلیسای ارتودوکس گرجستان می باشند. همچنین بعد از ارتودوکس‌های گرجی، دین مبین اسلام در گرجستان بعنوان بزرگترین اقلیت دینی این کشور بشمار می رود.

مطلب پیشنهادی

جنس پارچه ی لباس مردم گرجستان

جنس پارچه ی لباس مردم گرجستان

گرجستان یکی از همسایگان ایران است که هر ساله حجم بسیار بالایی از توریست را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *