صومعه گلاتی

صومعه گلاتی یکی از گزینه های متجاوز محبوبی است که سالیانه مقدار زاید از گردشگران آریایی و برونی از سازه های کهن آن دیدن می نمایند. این ساختن اساس تقریبا یکی از بناهای علاوه قدیمی شهر کوتایسی است که براهین بااهمیت به یاد ماندنی تکثر را در آزادگی بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد و مدعو :صفت خوانده دعوتی تورهای گردشگری بسیاری در سال می باشد. این صومعه در ناحیه ای به نام کوتاسی واقع شده و به این دلیل در آن چندین خانگاه ی دیگر هم وجود دارد به یک آلبوم ی تفریحی و سیاحت استحاله شده است. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی باتومی در مورد صومعه گلاتی بیشتر می گوییم.

نمای درونی گلاتی در باتومی

این خانگاه در سال ۱۱۰۶ میلادی در غرب گرجستان ساخته شده است و از آن به نشانی یکی از شاهکارهای عصر زردفام گرجستان در قرون وسطی به یادگار باقی مانده است. در این دوره کشور گرجستان از لحاظ قدرت سیاسی و رشد اقتصادی افزون قوی بوده و این لنگر عبادتگاه نیز به‌ آدرس گوشه ‌ای از نماد قدرت آن کشور توسط شاهنشاه گرجستان آفریننده شد. این خانقه از بزرگترین خانقه های ارتدوکس قرون وسطایی است و از آن به نشانی مرکز علم و فراگیری در آن زمان بهره می بردند. آکادمی دیر یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی در باستان گرجستان بود که کسان بسیاری را از لحاظ علمی و فرهنگی یادگیری داده است. بتخانه گلاتی از لحاظ محافظت مدرک ها گواهی نامه ها بااهمیت به یاد ماندنی نیز بزرگی فزونی دارد که می‌توان به کتاب مقدس انجیل نابه جا به قرن ۱۲ میلادی کنایه کرد که در مرکز ملی دست ‌نوشته‌های گرجستانی نیز موجود می باشد.

بر روی دیوارهای این خانقاه صورت سازی هایی تزئینی از قرون ۱۲ تا ۱۷ میلادی قابل نگاه است و در کنار آن ها طرح هایی زیبا با موزاییک و کاشی طراحی شده است. معماری این خانقه در سطح زبرین از سبک معماری دارد و دکوراسیون فوق العاده ای دارد. محیط اکناف آن که تخمیناً کاملاً دست ‌نخورده باقی مانده است، دستور می ‌دهد تا درک مناسبی از تلائم بین معماری و چشم‌ انداز آفریدن شود. صومعه گلاتی به ‌عنوان مدفن یکی از بزرگ‌ ترین امرا گرجستانی به نام دیوید شناخته می‌شود که در کنار آن چندین گنج بزرگ نیز دفن شده است. این صومعه از سال ۱۹۹۴ به‌عنوان متروکات دنیوی کلی یونسکو ثبت شده و از آن وقایع خدای نامه به بعد جداً تحت محارست و محافظت قرار رنجیده است.

تاریخچه گلاتی در گرجستان

موزاییک های به کار رفته در شالوده دیر گلاتی هر کدام نشان دهنده ی پرستش نصرانی و ملحد ها هستند که در آن زمان ایفا به جریان انداختن می دادند و شما با قدم زدن داخل این خانگاه این موضوع را شاهد خواهید بود. سبک مدل سازی و قرار قبض موزاییک ها داخل صومعه گلاتی پس از بازسازی هایی که بر روی آن ایفا به جریان انداختن شد نشان دهنده ی سبک خوش زیستن بیزانس ها در آن زمان به طور کامل می باشد.  یک مجسمه از مریم مقدس از جنس طلا هم در این خانگاه وجود دارد که شاهکار اصلی گلاتی به شمار می رود. درست در بالای جایگاه امام در مسجد عبادتگاه هم یک موزاییک بزرگ از مریم مقدس وجود دارد مردم در حال نگاه کردن به مریم و حضرت عیسی هستند و همین خود به عنوان یکی از جذاب ترین بخش های این لنگر عبادتگاه به شمار می رود.

کار حراست از بتخانه گلاتی در کوتایسی توسط امارت ادب و نگهداری از مایملک گرجستان ادا می شود و هدف آن ها از این طرح صیانت از سازه های عمارت ساخت و علاوه براین زنده نگهداشتن عیسویت بوده است که از سال ۱۹۹۰ در شهر کوتایسی آغاز به کار کرده است.

اگر قصد دیدار مجدد از خانقه گلاتی در کوتایسی را دارید، باید مبدا خود را به ناحیه کوتاسی برسانید و از آنجا با کشتی یا تاکسی خود را به خانقاه برسانید. برای معاینه بررسی از خانقاه تهی دست به پرداخت مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به بورس دولت یاموسسات شهریه حق الورود نخواهید داشت و تنها مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه دولت یاموسسات شهریه شما چرت به مرگ و خرید ارمغان خواهد بود. در ضمن فضای فطری دوروبر خانگاه گلاتی در کوتایسی این امکان را به شما می‌دهد که بقیه زمان خود را به طبیعت‌گردی و گردش در این شهر دیدنی بپردازید.

 

صومعه گلاتی در حال حاضر گردشگران زاید را همه ساله به سمت خود جذب می کند و گردشگران از سراسر جهان برای ویزیت کنترل از آن به سمت شهر کوتایسی سفر کنند. این دیر در تعرفه آثار ملی گرجستان یونسکو قرار محزون و تحت محافظت تنسیق جهانی یونسکو قرار دارد. بخش های اصلی آن همچنان دست نخورده باقی مانده است و به آدرس یک ساختمان ثابت در شهر کوتایسی جلوه گری می کند.

یک طرح مدیریتی در سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ برای مشارکت بین خانقاه گلاتی با نهادهای دولتی قرار است که اجرا شود تا در جهت آن دیر را گسترش دهند و با جذب بسیار گردشگر بتوانند در اتساع صنعت تماشا شهر کوتایسی نقش بسزایی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی (Batumi Botanical Garden) یکی از جاذبه های گردشگری باتومی می باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *