خانه / جاهای دیدنی گرجستان / فرهنگ معماری کشور گرجستان
تاریخ و معماری کشور گرجستان
تاریخ و معماری کشور گرجستان

فرهنگ معماری کشور گرجستان

مطلب جالبی که می توان در مورد تورگرجستان گفت این است که می توانید با استفاده از تور گرجستان از جاذبه های دیدنی گرجستان دیدن کنید. موردی که درباره فرهنگ معماری کشور گرجستان وجود دارد این است که انسان‌های ابتدایی را می‌توان در ماوراء قفقاز، به ویژه در گرجستان، خیلی  پیش از دوره پارینه‌سنگی کاوش کرد. در دوره در ارتباط به آثار گستره انتها پارینه‌سنگی در اراضی گرجستان، افراد در عرصه وسیعی سکونت داشت. یکی از قرارگاه‌های آن گاه که اغلب قابل ملاحظه‌است، در یاشتخوا، در نزدیکی سوخومی کنونی است.

کشور گرجستان بعضی از منطقه قفقاز می باشد. از ویژگی های کشورهای این منطقه تاریخچه پر ارتفاع و فراز آن است . گرجستان در طول تاریخچه تحت کنترل پادشاهی های متفاوت بوده است. از جمله این کشور پاره ای از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان ساسانیان و صفویه منظور می گردیده است.

امپراتوری های روم،روم شرقی ،عثمانی و شوروی نیز در دورانهایی بر گرجستان سیطره داشته اند .در دوران قاجار گرجستان مقداری از قلمرو پارس لحاظ میگردید که طی عهدنامه تحقیرآمیز گلستان به شوروی واگذار شد . از نظر سرگذشت محلی ، گرجستان قلمرو پادشاهی های عتیقه کلخیس و نیز کارتلی- ایربیا لحاظ می شود. بطور سنتی زمان تشکیل دولت گرجستان اواخر قرن چهارم پیش از میلاد و به پارناواز شاه نسبت داده می شود .

تاریخ و معماری کشور گرجستان
تاریخ و معماری کشور گرجستان

ویژگی مذکور علت گردیده است که گرجستان دارای آثار قدیمی تاریخچه نوع به نوع باشد. به طوری که بازدید از این کشور و بناهای قدیمی سرگذشت آن به منزله دیدار از موزه ای تاریخی تاریخچه  از ادب باستانی شرق و غرب می باشد . اگر بخواهیم به خاطر شما از این بناها نام ببریم قطعا متنعم تحریر کتابی قطور خواهیم بود. در سفر به گرجستان حتما خودتان این پیام را تایید خواهید کرد. در این مکان بی زن به معرفی چند آثار قدیمی مختص به فرد این کشور بسنده می نماییم.

گرجستان کشوری کوهستانی و پرباران می‌باشد که پهناوری آن ۶۹٬۷۰۰ کیلومتر چارگوش (۱۲۱ام) است و جمعیت آن ۶/۴ میلیون تن (آمار ۱۳۸۷) می‌باشد. اکثر مردم گرجستان مسیحی هستند و ۸۴ درصد آنان از منبع گرجی هستند که به زبان گرجی سخن می‌گویند، این کلمه خط خاص خود را دارد.

گرجستان تاریخچه و فرهیختگی عقیم و بارور و کهنی دارد و از نخستین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسماً کشور برگزید (در سده‌های چهارم و پنجم میلادی). تذکره و فرهیختگی گرجستان با ایران مشترکات تکثر دارد چراکه این کشور مدتها قلیل از ایران بوده است. در گستره انتها صفویه، مادر اغلب شاهان، گرجی بودند و گرجی‌ها در فراوانی از مناصب کشوری و لشکری حضور داشتند. در سال ۱۱۹۲ هجری خورشیدی (۱۸۱۲ میلادی/۱۲۲۸ قمری) طبق پیمان‌نامه گلستان، گرجستان رسماً از ایران جدا شد و به خاک روسیه تزاری پیوست. گرجستان در دی ۱۳۷۰ (دسامبر ۱۹۹۱) از شوروی اسقلال یافت.

نام بین‌المللی گرجستان، جرجیا (Georgia) می‌باشد که در اغلب جهان به این نام خوانده می‌شود. این کشور دارای دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستیای جنوبی (به گرجی: منطقهٔ تسخینوالی) است که در شمال کشور و در جوار روسیه هستند و اکنون این دو منطقه با تایید روسیه بروز استقلال کرده‌اند.

 

تاریخ و معماری کشور گرجستان
تاریخ و معماری کشور گرجستان

یکی از بهترین بخش‌های سفر من به قفقاز، دیدار از کلیسای جرجتی (Gergeti) بود که در بالا ۲۲۰۰ متری از سطح دریا، بر اوج قله‌ای در رشته‌کوه کازبگی قرار داشت.قله‌های این ناحیه که بعضی از رشته‌کوه بزرگ قفقاز هستند، به اوج ۵۴۰۰ متری می‌رسند. این کلیسا هم در این مکان مخفی و غیرقابل دسترس در قرن چهاردهم میلادی بنا شده تا گنجینه‌ها و آثار ارزشمند آن را نهانی گوشه وکنار کند. درخصوص چسبیدگی به این کلیسا، یک جیپ کرایه کردیم. طی کردن مسیرهای باریک و گل‌آلود، ۳۰ نکته لحظه طول کشید. طی کردن این شاهراه با پای پیاده، ۳ عمر طول می‌کشد.

در کنار این موضوع که می توان به هتل های گرجستان اشاره کرد. چشم‌انداز شهر کازبگی و دهکده‌ی جرجتی از این کلیسا متجاوز دیدنی و نفس‌گیر است. با فهم این کلیسا شگفت‌زده خواهید شد که به چه نحو سازندگان این بنا، این قطعه‌ی هنری را بر ارتفاع این قله و در این خراج ساخته‌اند.کلیسا افزون کوچک است و سبک معماری اغلب کلیساهای خاج پرست :صفت ترسا را به عرضه می‌گذارد. درون کلیسا زیاد ساده است مثل اکثر کلیساهای ارمنستان. آنها معتقدند که نقاشی‌های دیواری، تمرکز عبادت‌کنندگان را به هم می‌زند.مسیری که به صومعه‌ی جرجتی می‌رسد را در پرتره می‌بیند. اینجا بسته به علل آب‌و‌هوایی ممکن است زیاد گل‌آلود و صعب‌العبور باشد. خوشبختانه در ثانیه سفر ما، برف نمی‌بارید، در غیر این صورت نمی‌توانستیم این منهج را طی کنیم.

.

مطلب پیشنهادی

کلیسای صخره ای درگرجستان

کلیسای صخره ای درگرجستان

قدمت این کلیسا مطابق با آثار قدیمی که در مورد آن وجود دارد نشان دهنده …

یک دیدگاه

  1. خیلی ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *