خانه / اطلاعات سفر / آیا سال ۲۰۱۹، سرمایه گذاری در گرجستان پر سود خواهد بود؟
سرمایه گذاری در کشور گرجستان

آیا سال ۲۰۱۹، سرمایه گذاری در گرجستان پر سود خواهد بود؟

از آنجایی که کشور گرجستان فاصله مسافتی کمی با ایران دارد و همچنین قوانین سخت گیرانه ای جهت جذب سرمایه گذار وجود ندارد، ایرانیان زیادی طی سالهای گذشته اقدام به سرمایه گذاری در کشور گرجستان نموده اند.

با توجه به توریستی بودن این کشور و همچنین روابط مناسبی که با اتحادیه اروپا، و همچنین ایالات متحده آمریکا دارد؛ سرمایه گذاری در این کشور میتوانید دریچه ای جدید از پیشرفت در کسب و کار شما ایجاد نمایید.

بر اساس لایحۀ بودجه ایالت متحده آمریکا در سال ٢٠١٩، با کمک بیش از ١٢٧ میلیون دلار، پشتیبانی بیشتری را برای گرجستان فراهم می کند. گزارش وزارت خارجه گرجستان ٢٢ میلیون دلار بیشتر از سال گذشته است.

کمک بانک سرمایه‌ گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان از سوی دیگر خبر مثبتی است که اخیرا منتشر شده است. سرمایه گذاری در گرجستان در کسب و کارهای کوچک می تواند راه مناسبی برای کمک به کارآفرینی باشد. بانک سرمایه گذاری اروپا با وام دهنده های محلی در گرجستان برای کمک به کسب و کارهای کوچک همکاری می کند. بانک کردو (Credo) در این کشور یکی از بانکهایی است با بانک سرمایه گذاری اروپا در این زمینه همکاری می کند.

اخبار جدید حاکی از موقعیت مالی مناسب این کشور است. همه اخبار گویای آن است که با غنیمت شمردن این فرصت نسبت به سرمایه گذاری در این کشور اقدام نمایید. اما قبل از هر چیز باید بدانید تا راهکار لازم چیست و در چه زمینه هایی میتوانید سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری در گرجستان

رشد مالی تجارت خارجی گرجستان ۲۰۱۹

گردش مالی تجارت خارجی گرجستان در ماه ژانویه ۲۰۱۹ به نسبت سال قبل و در ماه مشابه ۱٫۲ درصد رشد مثبت داشته که برابر با ۸۲۶٫۶ میلیون دلار می باشد. صادرات گرجستان سالانه رشد ۷٫۲ درصدی داشته و واردات کاهش ۱٫۱ درصدی داشته است. آمار فوق توسط سازمان Geostat منتشر شده است.

به گزارش این اداره در لیست محصولات صادر شده سنگ مس و کنسانتره آن در رتبه اول قرار دارد که ۱۷درصد از کل صادرات را شامل می‌شود.  رتبه دوم مربوط به صادرات آلیاژ آهن است که ۱۴درصد از سهم صادرات را دارد و در رتبه سوم خودروهای سبک که شش درصد از صادرات را شامل می‌شود.

مواد نفتی، گاز و خودرو در صدر لیست محصولات وارد شده به گرجستان درسه ماه اول سال ۲۰۱۹ می‌باشند. لازم به ذکر است که براساس گزارش مذکور بزرگترین شرکاء تجاری گرجستان کشورهای ترکیه، روسیه و آذربایجان میباشند. در مدت سه ماه سال جاری گردش مالی تجارت خارجی گرجستان با ترکیه ۳۳۱ میلیون دلار بوده است.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان

از آنجایی که ممکن است با جستجو در اینترنت اطلاعات زیادی در این خصوص بیابید، اما به راستی بهترین فرصت ها جهت سرمایه گذاری در گرجستان کدام هستند؟ چه پیش نیازهایی برای موفقیت یک کسب و کار در گرجستان وجود دارد؟ در ادامه مطلب پاسخ تمامی این سوالات را خواهید یافت، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

چنانچه شما در ایران دارای کسب و کار و یا کارخانه تولیدی گستره هستید، فرصت های زیر میتوانید موقعیت مناسبی جهت سرمایه گذاری در این کشور باشد.

 1. سرمایه گذاری در انرژی

با توجه به افزایش نرخ مصرف انرژی و تولید داخلی واقعی در گرجستان طی دهه اخیر، چنانچه این روند رو به رشد باشد این کشور با کمبود انرژی مواجه خواهد شد. با توجه به بالا بودن تقاضای داخلی و همچنین زمینه های موجود برای صادرات انرژی به شور های همسایه سرمایه گذاری در این زمینه میتوانید پر سود باشد.

گرجستان از لحاظ شرایط آب و هوایی و منطقه ای پتانسیل لازم جهت راه اندازی نیروگاه بادی، آبی، خورشیدی و انرژی گرمایی را داراست.

 1. سرمایه گذاری در حمل و نقل منطقه ای

از آنجایی که گرجستان، اروپا و قفقاز و آسیای مرکزی را به هم متصل می کندغ اهمیت این کشور از زمان پیدایش جاده ابریشم بالا رفته است. همچنین با توجه به افزایش ظرفیت بنادر این کشور به رقم ۱۰۰ میلیون تن در سال، و از سوی دیگر پروژه راه آن باکو- تفلیس-قارص با ظرفیت ۵ تا ۱۵ میلیون تن به دلیل اینکه ترکیه و جمهوری آذربایجان را به هم متصل میکند. به علت رشد سریع منطقه ای، دسترسی آیان این کشور راههای آبی، رو به رشد بودن به نسبت شرق، ترخیص سریع کالا از گمرک، و قابل اطمینان بودن این مسیر ترانزیت؛ سرمایه گذاری در حمل و نقل منطقه ای در گرجستان میتوانید سود آور باشد.

ثبت شرکت در گرجستان

 1. سرمایه گذاری در املاک و تفریحگاهای توریستی

از آنجایی که گرجستان هر ساله توریست های زیادی را از اقصی نقاط جهان به خود جذب می کند و با توجه به رشد ۱۰ درصدی توریست ها در سال ۲۰۱۸ با جمعیت ۳ میلیون ۷۰۰ هزار نفری گرجستان سرمایه گذاری در زمینه هتل داری، و یا جاذبه های توریستی در این کشور میتواند سود آور باشد.

 1. سرمایه گذاری در تولید در گرجستان

تولید صنعتی در بخش تولید داخلی در گرجستان ۱۱ درصد است. بزرگترین تولیدات صنعتی گرجستان مربوط به محصولات غذایی و غیر صنعتی فلزی است. در صورت ی که این کشور منابع زیادی در زمینه محصولات کانی، لزی و صنعتی و شیمیایی داشته و همچنین رشد بسزایی داشته اند. با توجه به پایین بودن هزینه نیروی کار در این کشور و همچنین ارزش موافقتنامه تجارت آزاد با ارزش ۹۰۰ میلیون دلاری با ترکیه، فرصت سرمایه گذاری در زمینه خدمات دارویی کود نیتروژن، عطر و لوازم آرایشی، مصالح ساختمانی، بتونه، گچ کوره پزی و سیمانهای رزینی، فولاد و آلومینیوم، رنگ، الکل و مواد پوشش رنگ، مواد شوینده، مواد پلاستیکی و پوشاک و منسوجات به وجود آورده است.

 1. سرمایه گذاری در کشاورزی و صنایع غذایی

با توجه به اقلیم مناسب گرجستان، خاک غنی و آب و هوای مطلوب از قدیم کشاورزی در گرجستان یکی از روش های امرار معاش بوده است. صنعت کشاورزی گرجستان ۹٫۲ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و ۱۷٫۵ درصد از حجم تجارت این کشور را تشکیل میدهد.

چرا سرمایه گذاری در کشاورزی در گرجستان ؟

به علت محیط زیست مناسب و وجود خاک غنی و عرضه آفت کش رایگان توسط دولت؛ هزینه های پایین نیروی کار، بازار وسیع مصارف داخلی و همچنین امکان صادرات، کمک مالی تا سقف ۲۵۰ هزار دلار از دولت میتواند از دلایل محکم جهت اقدام برای سرمایه گذاری در کشاورزی باشد.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

اما در صورتی که امکان ورود به این عرصه ها را ندارید، میتوانید در ادامه لیست مربوط به پر سود ده ترین کسب و کارها در سال ۲۰۱۸ را مطالعه کنید.

پر سود ده ترین کسب و کارهای سال ۲۰۱۸ در گرجستان

با توجه به اینکه این مشاغل در سال گذشته از جمله مشاغل پر درآمد بودند، میتواند گزینه مناسبی جهت سرمایه گذاری و یا ورود باشد.

 1. ساختمان سازی در گرجستان
 2. ساخت هتل در گرجستان و هتلداری
 3. باشگاه ورزشی در گرجستان
 4. ساخت مجموعه تفریحی در گرجستان
 5. صنعت توریسم
 6. صنعت واردات در گرجستان
 7. راه اندازی رستوران و کافی شاپ در گرجستان
 8. راه اندازی صرافی در گرجستان
 9. کشاورزی و دامپروری

مراحل راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در گرجستان

جهت سرمایه گذاری در گرجستان ابتدا باید شرکت در گرجستان ثبت کنید. هزینه ثبت شرکت در گرجستان شامل چندین هزینه متفاوت از جمله هزینه ترجمه، خرید آدرس قانونی، ترجمه پاسپورت متقاضی و … می شود.

ثبت شرکت در کشور گرجستان

پس از ثبت شرکت در گرجستان، باید نسبت به اجاره یک محل برای شرکت خود اقدام نمایید. که میتوانید نسبت خرید ملک و یا اجاره آن اقدام کنید. هزینه اجاره به دلار آمریکا در این کشور دریافت میشود و چیزی به عنوان ودیعه وجود ندارد. همینطور باید بدانید که هزینه اجاره اول و آخر در ابتدا از شما اخذ می گردد.

استخدام نیروی گرجی مرحله ی بعدی است. با توجه به ارزان بودن نیروی کار در گرجستان به سادگی میتوانید این کار را انجام دهید. خوب است بدانید که استخدام یک حسابدار مسلط به امور مالیاتی را بیاد در اولویت قرار دهید. زیرا پرداخت مالیات در گرجستان امری الزامی است و سرپیچی از آن عواقب خاص خود را دارد.

 

مطلب پیشنهادی

جنس پارچه ی لباس مردم گرجستان

جنس پارچه ی لباس مردم گرجستان

گرجستان یکی از همسایگان ایران است که هر ساله حجم بسیار بالایی از توریست را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *