خانه / جاهای دیدنی گرجستان / شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

جاذبه ها گردشگری گرجستان

یکی از مهمترین دیدنی های تاریخی گرجستان که بین دو شهر تفلیس و باتومی در نزدیکی تفلیس می باشد، شهر سنگی اوپلیستیخه است .شهر سنگی اوپلیستیخه (uplistsikhe) در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری واقع شده است که در اصل لغتی به معنی معبد یا قلعه خدایان است که یکی از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی قبل از مسیحیت گرجستان بود، در حال حاضر بزرگترین شهر سنگی دنیا می باشد. در تحقیقات باستان شناسی، تعداد زیادی معابد و متعلقات دیگر مربوط به الهه خورشید، که قبل از آمدن مسیحیت، پرستش می شده اند، کشف شده است. مهمترین آثار باقی مانده در این محوطه، قدیمیترین سد ، داروخانه ، بازار، آمفی ﺗﺌﺎتر ،کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی، معابد، زندان، سیاه چال و صد ها اثر باستانی دیدنی دیگر است.

شهر سنگی اوپلیستیخه
شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه که از مهمترین جاهای دیدنی گرجستان محسوب می شود به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم می‌ شود که منطقه‌ ای با وسعت تقریبی هشت هکتار را در بر می‌ گیرد. بخش میانی وسیع تر است و قسمت عمده ساختار های صخره تراشی این شهر را در خود جای داده است و از طریق یک گذرگاه و یک تونل به بخش جنوبی متصل می‌ شود. گذرگاه‌ ها و گاهی پلکان‌ ها از طریق خیابان اصلی به ساختار های مختلف انشعاب پیدا می‌ کنند.

چندین بخش از مناطق آسیب پذیر این شهر سنگی زیبا ، به طور کامل در زلزله ی سال ۱۹۲۰ میلادی گرجستان ویران شده‌ اند. حفظ و بقای این اثر تاریخی هنوز مورد تهدید قرار دارد و به همین منظور صندوق میراث فرهنگی گرجستان (طی پروژه‌ای مشترک بانک جهانی و دولت گرجستان) جهت راه‌اندازی یک برنامه ی محدود برای حفظ و نگهداری این اثر در سال ۲۰۰۰ میلادی پافشاری کرد و سرانجام شهر سنگی اوپلیستسیخه در سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. پیشنهاد میکنیم در طول تور گرجستان خود حتما از این مکان تاریخی و شگفت انگیز دیدن کنید.

مطلب پیشنهادی

مناسب ترین مسیر ها برای طبیعت گردی در گرجستان

مناسب ترین مسیر ها برای طبیعت گردی در گرجستان

کشور گرجستان دارای ۱۱۰۰ کیلومتر از لفافه موج رادیو کوه های قفقاز است. این کوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *